Tuesday, October 24, 2006

Součásti automobilu: řízení

Otočíme volantem a auto jede kam chceme. Ale proč? to je otázka poněkud dětsky najivní, ale docela důležitá. Proč vlastně auto zatočí? Protože když otáčíme volantem, tak se pohnou přední kola, natočí se do požadovaného směru. Osa volantu má totiž na svém spodním konci ozubené kolo, jež zapadá do zubů na tyči, spojující obě kola. Když pohneme volantem, pohyb se tak přenese, a obě kola se natočí. asi takhle:

___ ___
| | | |
| |-----------| |
| | | |
| |---\/\/\/--| |
|___| |___|
volant rovně

___ ___
/ / / /
/ /-----------/ /
/ / / /
/ /---/\/\/\--/ /
/___/ /___/
A otočený

Wednesday, October 18, 2006

Součásti automobilu: Převodovka a spojka

Hm, takže máme kola a jejich zavěšení, a motor jež je má pohánět. Ale jaksi zapojit přímo motor na kola by bylo poněkud problematické, asi bychom ani nenastartovali. Proto jsou mezi tím ještě dvě součástky. Tedy, součástky.. dva celky součástek.. Převodovka a spojka. Převodovka je soustava ozubených kol, různě na sebe vzájemně působících. Výsledkem je, že se kola otáčí jinou rychlostí než motor. A to tak,l že motor vykoná nejvíce otáček (na jedno otočení kol) na nejnižší rychlostní stupeň, a naopak nejméně na ten nejvyšší. Výsledkem je to, že nejenže se motor při vyšších rychlostech netočí tak šíleně vysoko, ale hlavně to ulehčuje rozjezd. A spojka je zařízení, jež odpojuje motor od převodovky v době řazení rychlostí, nebo stání automobilu. U aut s automatickou převodovkou je obojí jaksi spojeno, a řízeno právě automatem. šikovné, pohodlné, jen díky efektu neustále trochu prošláplé spojky má automat vyšší spotřebu pohoných hmot. (Obvykle tedy benzínu, automatická převodovka se týká prakticky pouze osobních vozů..)

Monday, October 16, 2006

Součásti automobilu: motor

Celé auto by bylo k ničemu, pokud by se nehýbalo. Pokud tedy pomineme vtip o tom, jak se eskymákovi dobře sedí, ale psi se rychle unaví.. Když vynecháme pokusy o vodíkový či elektrický pohon, tak jsou si motory současných aut podobné jako vejce vejci. Všechyn parcují na principu, že se ve válci stlačí a poté zapálí (nebo samovznítí) směs vzduchu s nějakými uhlovodíky (jedno jestli plyn, nafta, benzin, použitý olej z friťáku atd..), jejichž shořením se uvolní hodně tepla, přehřáté plyny vytvoří veliký tlak, a ten pohne pístem ve válci. Píst následně přenese pohyb na hřídel, ta se pootočí, posune přitom ostatní písty do další polohy, v dalším z nich je zapáleno palivo atd.. Princip relativně jednoduchý, ale na druhou stranu není až tak snadné vše sladit, tak aby to fungovalo optimálně. Problémy jsou s otevíráním ventilů v přesný moment, vštříknutí správného množství paliva atd. Na druhou stranu, vozidla na spalovací motory jezdí již více než sto let, a pravděpodobně budou jezdit nadále, protože (s jednou drobnou vyjímkou) jsou ostatní možnosti v nedohlednu.. A tou jedinou alternativou je míněn hybridní pohon, kdy automobil jede poměrně často na baterie, a nesmrdí zbytečně, ale baterie mají malou kapacitu a musí se relativně často měnit, což se velice prodraží.

Saturday, October 14, 2006

Součásti automobilu: pérování

Péra neslouží jen k tomu, abychom za jízdy nenadskakovali. Právě jak již bylo řečeno u tlumičů, jde o kontakt kol s vozovkou. A pravda, o nějaké to pohodlí také, protože v současné době, kdy se mnoho silnic vrací svým stavem k vytlučenému středověkému úvozu, tak jezdit ve voze bez pérování by bylo o život. Péra se objevily již na středověkých kočárech. zprvu šlo o zavěšení kabin na kožené pásky (čili ne odpérování, ale vlastně výkyvné zavěšení) později již šlo o listová péra se sady prohnutých listů. Ta se dodneška používají, ale pro svou tuhost spíše u velikých a těžkých vozidel, například nákladních automobilů, přívěsů a tak. Naprostá většina osobních automobilů používá pérování pružinami. Tedy prakticky totéž jako je pružina v propisovací tužce, jen patřičně větších rozměrů a tuhosti. Mimochodem péro není po celé svojí délce stejné, potřebná tuhost je větší uprostřed, menší na koncích. řeší se to buď rozdílnou šířkou mezi závity, nebo rozdílným kalením, uprostřed se prostě zakalí na tvrdší.

Tuesday, October 10, 2006

Součásti automobilu: tlumiče

Tlumiče jsou součástky mající za úkol tlumit otřesy způsobené jízdou. A to součástky velice důležité, nelze si říct, že když špatně fungují, tak se prostě budeme ve voze jen trochu více natřásat. Ono totiž to, že vůz méně nadskakuje také tnamená to, že mají kola lepší kontakt s vozovkou. A zkuste si představit jaké to je, otočit volantem v zatáčce, když zrovna nadskočíte na nějakém hrbolku, a tlumiče nefungují? No odpověď je jednoduchá, prostě nezatočíte vůbec, nebo třeba o metr později. A pokud tou samou zatáčkou jede něco v protisměru, tak ten metr může být víc než dost na pěknou čelní srážku. Z čeho se ale tlumič sestává? Jde o dva železné válce zasunuté do sebe, v nichž je nalitý olej. vnitřní válec má otvory na obou koncích, což umožňuje jej s použitím jisté síly vytáhnout a opět zasunout. Jeden z válců je pipevněn k ose kola, druhý k rámu vozu.